Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Μετάβαση από φόρμα σε φόρμα και πέρασμα τιμών

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò thomas. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος thomas στις 27-09-2007, 21:07. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  25-09-2007, 22:59 35422

    Μετάβαση από φόρμα σε φόρμα και πέρασμα τιμών

    Επειδή είμαι νέος στη VB.NET χρειάζομαι τη βοηθειά σας,γιατί τα βιβλία...Προσπαθώ να φτιάξω ένα προγραμματάκι για να μάθω και έχω τα εξής προβλήματα:

    1)Θέλω να κάνω μετάβαση από φόρμα σε φόρμα ...ορίζω την φόρμα που θέλω να πάω αλλά όταν κλείνω την προηγούμενη φόρμα κλείνει η εφαρμογή.Ας πουμε ότι θέλω On event Click ενώς Button να ανοιξω μια νέα φόρμα και να της περάσω μια τιμή και μετά να κλείσω την προηγούμενη φόρμα.

    2)Θέλω να ανοίξω μια νέα φόρμα και σε κάποιο event να μου επιστρέψει μια τιμή (στην πρώτη φόρμα που παραμένει ανοιχτή)και μετά να κλείσει η νέα φόρμα.

    3)Πως μπορώ να ορίσω την νέα φόρμα On Top ;Γιατί αν ανοίξω μια νέα φόρμα  και αφήσω την προηγούμενη ανοιχτή μου την ανοίγει Behind.

    4)Μπορώ κάπως να δημιουργήσω task μεταβλητές;

     

  •  26-09-2007, 09:35 35429 σε απάντηση της 35422

    Απ: Μετάβαση από φόρμα σε φόρμα και πέρασμα τιμών

    thomas:
    1)Θέλω να κάνω μετάβαση από φόρμα σε φόρμα ...ορίζω την φόρμα που θέλω να πάω αλλά όταν κλείνω την προηγούμενη φόρμα κλείνει η εφαρμογή.Ας πουμε ότι θέλω On event Click ενώς Button να ανοιξω μια νέα φόρμα και να της περάσω μια τιμή και μετά να κλείσω την προηγούμενη φόρμα.

    Δεν μπορείς να κλείσεις την φόρμα από την οποία άνοιξες την δεύτερη. Μπορείς όμως να την κάνεις Hide Wink

    thomas:
    2)Θέλω να ανοίξω μια νέα φόρμα και σε κάποιο event να μου επιστρέψει μια τιμή (στην πρώτη φόρμα που παραμένει ανοιχτή)και μετά να κλείσει η νέα φόρμα.

    Θα πρέπει να δηλώσεις ένα event στην δεύτερη φόρμα το οποίο θα κάνεις raise και handle στην πρώτη. Αν σου ακούγεται περίεργο αυτό που έγραψα, είσαι ακόμα στα πολύ πρώτα βήματα, οπότε το ξαναβλέπουμε με περισσότερες λεπτομέρειες.

    thomas:
    3)Πως μπορώ να ορίσω την νέα φόρμα On Top ;Γιατί αν ανοίξω μια νέα φόρμα  και αφήσω την προηγούμενη ανοιχτή μου την ανοίγει Behind.

    Υπάρχουν δύο τρόποι να ανοίξεις τη δεύτερη φόρμα. Με τη μέθοδο Show και τη μέθοδο ShowDialog. H διαφορά τους είναι ότι η δεύτερη δεν σου επιτρέπει να γυρίσεις στην πρώτη παρά μόνο αφού τελειώσεις και την κλείσεις. Φυσικά, αυτή η δεύτερη φόρμα βγαίνει πάνω από την πρώτη. Στην περίπτωση που χρησιμοποιείς την μέθοδο Show, τότε θέτεις το property TopMost της δεύτερης σε true και εμφανίζεται πάνω-πάνω.

    thomas:
    4)Μπορώ κάπως να δημιουργήσω task μεταβλητές;

    Τι ακριβώς εννοείς;


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  26-09-2007, 20:25 35477 σε απάντηση της 35429

    Απ: Μετάβαση από φόρμα σε φόρμα και πέρασμα τιμών

    KelMan:

    Δεν μπορείς να κλείσεις την φόρμα από την οποία άνοιξες την δεύτερη. Μπορείς όμως να την κάνεις Hide Wink

    Δηλαδή αν θέλω να ανοίξω διαδοχικά 10 φόρμες θα τις κάνω συνέχεια hide;Δεν μπορώ να κλείσω καμία;

    KelMan:

    Θα πρέπει να δηλώσεις ένα event στην δεύτερη φόρμα το οποίο θα κάνεις raise και handle στην πρώτη. Αν σου ακούγεται περίεργο αυτό που έγραψα, είσαι ακόμα στα πολύ πρώτα βήματα, οπότε το ξαναβλέπουμε με περισσότερες λεπτομέρειες.

    Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πως να το κάνω αυτό ....μήπως μπορείς να μου πεις;;;

    KelMan:

    Τι ακριβώς εννοείς;

    Εννοώ αν μπορώ να ορίσω μεταβλητές με το που θα ξεκινήσει η εφαρμογή ,να μεταβάλλω και να βλέπω τις τιμές τους μέσα από τις φόρμες και να πεθαίνουν μόλις κλείσει η εφαρμογή.

     

  •  27-09-2007, 10:08 35497 σε απάντηση της 35477

    Απ: Μετάβαση από φόρμα σε φόρμα και πέρασμα τιμών

    Συνημμένα: EventTest.zip
    thomas:
    Δηλαδή αν θέλω να ανοίξω διαδοχικά 10 φόρμες θα τις κάνω συνέχεια hide;Δεν μπορώ να κλείσω καμία;

    Αν θες να ανοίξεις διαδοχικά 10 φόρμες πάει να πει ότι έχεις πολύ κακό UI design Big Smile

    Πάντως ναι, αν ανοίγεις τη μία φόρμα μέσα από την άλλη, δεν μπορείς να κλείνεις την προηγούμενη, πρέπει να την κάνεις hide.

    thomas:

    Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πως να το κάνω αυτό ....μήπως μπορείς να μου πεις;;;

    Ρίξε μια ματιά στο project που έχω επισυνάψει.

    thomas:

    Εννοώ αν μπορώ να ορίσω μεταβλητές με το που θα ξεκινήσει η εφαρμογή ,να μεταβάλλω και να βλέπω τις τιμές τους μέσα από τις φόρμες και να πεθαίνουν μόλις κλείσει η εφαρμογή.

    Θα πρέπει να ορίσεις μια κλάση στην οποία τα properties είναι static (στη C#) / shared (στη VB.NET). Δες και πάλι στο project.

     


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  27-09-2007, 21:07 35528 σε απάντηση της 35497

    Απ: Μετάβαση από φόρμα σε φόρμα και πέρασμα τιμών

    Σε ευχαριστώ πολύ!Ήταν ακριβώς αυτό που χρειαζόμουνα! Big Smile

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems